Trávicí orgány získávají suroviny jak z potravy, tak i z emocí a zážitků a trávící síla – trávící oheň – Agni, přemění tyto suroviny ve výživu. Tuto výživu pak krev dopraví ke všem buňkám, které z ní získávají energii pro svojí činnost či obnovu a regeneraci tkání.
Lidský organismus je velmi chytrý a soběstačný systém, pakliže jsou všechny jeho části v harmonii. Pokud je tedy Agni optimální, člověk bude mít zdravý metabolismus i imunitní systém. Vše, co přijmeme do svého systému, se dobře stráví, vstřebá a tělo dostane dostatečnou výživu, která poskytne regeneraci i vitalitu organismu.
Dobrá trávicí síla – Agni je základem dobrého zdraví a špatná Agni je hlavní příčinou vzniku nemocí.
Trávicí síla Agni je jedním z nejdůležitějších principů v Ajurvédě a léčba jakéhokoli zdravotního problému bude tedy vždy začínat úpravou zažívání, aby se nastavil v těle správný plamen našeho vnitřního ohně Agni.
Bez toho se nemohou léčivé účinky ájurvédských přípravků dobře vstřebávat do těla a nemohou tak podpořit přirozenou snahu organismu navrátit se zpět do rovnováhy.
Nejdříve tedy musíme zažehnout náš vnitřní oheň a tím vyčistit toxické usazené látky – tzv. Ámu. Pak až můžeme začít dodávat tělu blahodárné bylinné ajurvédické doplňky.
Agni – správný trávicí oheň metabolismu
Když Váš vnitřní oheň hoří jasným plamenem, pak trávíte stravu i další vjemy lehce, živiny se rozdělují do všech buněk a spalují se odpadní látky tak, že v těle nevzniká žádný odpad. Tělo je ve stavu dokonalého zdraví
KDYŽ JE trávicí oheň SLABÝ
Pokud je trávicí oheň slabý, trávení a přeměna potravy se zpomalí a oheň nespálí všechno, což bude mít za následek vytváření toxických odpadních látek - Ámu, které se začnou shromažďovat v těle a brání tak v toku živin a hormonů, zapříčiní znečištění střev, které vede k plynatosti a nadýmání. Nečistoty ve střevním traktu vedou také ke vstřebávání toxických látek do krve.
KDYŽ JE trávicí oheň PŘÍLIŠ SILNÝ
Naopak příliš zvýšený trávicí oheň Agni jídlo „spálí“, a tím znemožní vstřebávání důležitých živin a v těle díky velkému žáru mohou vznikat záněty.
Jak si udržet v těle zdravý oheň?
K udržování zdravého trávicího ohně slouží vhodně zvolená strava v souladu s tělesnou konstitucí. Ájurvéda obecně lidem s pomalejším metabolismem doporučuje přidávat do jídla stimulující koření, např. černý nebo kajenský pepř, zázvor, kmín, kardamom, skořici, kurkumu nebo chilli papričky. Naopak lidé s přemírou Agni by si měli dávat pozor na pálivé, kořeněné a kyselé pokrmy, které v těle zvyšují prvek ohně a mohou mít vliv na psychosomatickou rovnováhu, která se může vychýlit zvýšenou agresivitou a podrážděností. Doporučují se proto potraviny s mírnými vlastnostmi, které uklidňují a harmonizují zažívací systém a snižují zvýšený oheň v organismu jako je např. rýže, mléko, kokosový olej či bylinné čaje z utišujících ochlazujících bylin jako je máta, fenykl, koriandr, citronová tráva a další.
Agni je součástí Vesmínu
Agni je palivo a přeměna energie nejen v našem těle, ale zároveň v celém vesmíru. Slouží stejnému transformačnímu účelu na všech úrovních až po nejmenší buňku v těle, která podstupuje růst. Agni zapálí proces změny a transformace a je spojena s dóšou Pitta.
PRODUKTY PRO PODPORU SPRÁVNÉHO ZAŽEHNUTÍ OHNĚ
TRIPHALA – detoxikace střevního traktu
CHYAWANPRASH - legendární elixír života